Vajinismus Nedir?

Vajinismus; cinsel birleşme anında vajinayı çevreleyen vajinal kasların kasılması sebebiyle cinsel birleşmenin yaşanamaması sorunudur. Vajinal kasılmaya vücudun farklı bölgelerindeki kasılmalar da eşlik etmektadir. Kadın kasılmalar ve kaygı nedeniyle paniğe kapılıp bacaklarını kapatmaya, eşini itmeye çalışır. Bu tepkiler eş tarafından istenmeme ya da bilerek kendini kapatma olarak algılanabilir. Fakat kadının yaşadığı bu belirtiler tamamen istem dışı yaşanmaktadır ve kadın ne kadar istese de ilişkiyi başaramaz.

Vajinismusta bu kasılmaların yaşandığı kasların adı PC (Pubococcygeus) kas grubudur. Bu kaslar idrar yapma ve idrar tutma, doğum yapmak gibi pek çok anda işlev görmektedir. Bazen reflex olarak kasılan bu kaslar çoğu zamanda istemli olarak kasılıp gevşetilebilir. Cinsel ilişki sırasında da bu kaslar esneyebilecek yapıdadır. Kadın eğer kaygı ve korku yaşamıyorsa ve yeterince cinsel uyarım yaşandıysa penis girişinde zorlanma olmayacak şekilde esneme öezelliğine sahiptir. Vasinismus yaşayan kadınlarda ise kaygı ile birlikte bu kaslar kasılır ve girişe engel olur.

Vajinismusa genellike ağrı ve acı eşlik eder fakat vajinismus tanısı koymak için ağrı olması şart değildir. Vajinismus hastalığı her kadında farklılık gösterir. Bazen jinekolojik muayene ya da tampon kullanımı gibi durumlarda sorun yaşanmazken sadece cinsel birleşme sırasında sorun yaşanabilir. Bazı kadınlar ise cinsel birleşme kısmen yaşabilirler fakat tam bir birleşme yaşayamazlar. 

Vajinismus sorunu olan kadınlar genellikle vajinanın olmadığı ya da cinsel birleşme yaşanamayacak kadar küçük olduğu fikrine kapılırlar. Ayrıca kızlık zarının normalden kalın olduğu ve girişi kapadığı da düşünülür. Fakat vajinismusu olan kadınların vajinal herhangi bir anormallikleri yoktur. 

Vajinismusu olan kişiler cinsel uyarılma ya da cinsel arzu açısından sorun yaşamasalarda zamanla kaygıları nedeniyle cinsellikten kaçmaya ve çekinmeye başlarlar. O nedenle vajinismus en hızlı şekilde tespit edilip vajinismus tedavisi başlamalıdır.

Vajinismus primer olabildiği gibi sekonder de olabilmektedir.

Primer vaginismus: Kadının vajina kaslarındaki kasılmalar nedeniyle ilk denemeden itibaren hiç cinsel birleşme yaşayamamasıdır. Genellikle jinekolojik muayenede ya da ilk cinsel deneyimde vajinismus tespit edilir.

Sekonder vaginismus: Önceden vajinismus sorunu yaşamadığı halde daha sonar vajinismus sorunu ortaya çıkabilmektedir. Buna seconder vajinismus denilmektedir. Sekonder vajinismus çoğunlukla travma ya da cerrahi bir operasyon sonrası meydana gelmektedir.

Vajinismusun nedenleri nelerdir?

Vajinismus psikolojik nedenli bir sorundur.

 • Bilinçdışı yanlış ve negative düşünceler bu soruna neden olmaktadır. Yanlış cinsel bilgiler ve kulankatn dolma öğretiler, cinsel bilgi eksikliği, cinsel birleşmenin çok acı verirci ve korkutucu olduğu gibi bilgiler kişide bilinç dışı bir korkuya neden olur. Vajinismusta söz konusu olan negatif duygu ve düşünceler genellikle kolayca görünmezler, bu nedenle detaylı bir şekilde araştırılmaları gerekir.
 • Katı ahlaki değerler, kızlık zarı ile ilgili anlatılan efsaneler, aşırı kontrolcü kişilik yapısı gibi etkenler de vajinismus sorununa neden olabilmektedir.
 • Vajinismus sorununa neden olacak diğer sebepler ise geçmiş travmalar ile ilgili olabilir.Bu travma bazen anlatılan bir şeyle ilgili ya da cinsel istismarla ortaya çıkar.

Vajinismus sorununu yaşayanlara öneriler

 • Vajinismus sorunu yaşıyorsanız öncelikle bilmelisiniz ki bu sorun pek çok kadında görülmektedir. Oldukça yaygın bir problemdir. Yanlız değilsiniz.
 • Vajinismus her sosyal yapıdaki kadında görülebilmektedir. Katı ahlaki yapı bu sorunu tetiklese dahi her kadın hangi kültür yapısında olduğundan bağımsız olarak bu sorunu yaşayabilir.
 • Vajinismus sorunu ilk gece korkusu değildir. Bir süre sonar kendiliğinden geçer diye düşünülmemelidir.Her kadın ilk gece için kaygı yaşayabilir fakat her kaygı yaşayan kadında vajinismus sorunu ortaya çıkmaz.
 • Vajinal kasılmalar reflex şeklindedir ve kadının bilerek yaptığı birşey değildir.Korkaklık, cesaretsizlik yada bilinçli olarak kendin, kapatma olarak görülmemelidir.Bu şekildeki yaklaşımlar kadını suçlu ve çaresiz hissettirecek ve sorunun çözümünü zorlaştıracaktır. 
 • Vajinismus sorunu tespit edildiği anda tedaviye başlanmalıdır. Beklemek ve sürenin uzaması eşliğinde farklı psikolojik ve cinsel sorunlara yol açabilir. Vajinismus tedavisine geç kalmamak sorunun hızlı çözülmesi için etkilidir.
 • Vajinismus tedavisinde en kritik aşama sorunu çözmeye ve yardım almaya karar vermektir. Bu kararda eş ve sosyal çevre desteği önemlidir. Eş ve sosyal baskılar kadının cesaretini kıracaktır. Vajinismus tedavisinde kadının sorunu çözebileceğine inancı ve uygulamaları yapmak konusundaki istikrarı çok önemlidir.

Tedavide başvurulan yanlış uygulamalar: Alkol ile cesaretlemeye çalışmak, his kaybına yol açan uyuşturucu kremler, hipnoz ya da telkin ile ilişkiye zorlanma, anestezi etkisiyle ilişki denemeleri.

VAJİNİSMUS TEDAVİSİ

 • Vajinismus tedavisinde çok hızlı ve %100 e varan tedavi yöntemleri vardır.
 • Bunların başında kullandığımız en etkili yöntem bilişsel davranışçı terapidir.
 • Vajinismus tedavisinde ilaç ya da operasyon sonuç vermemektedir.
 • Hipnoz terapiye ek olarak kullanılabilir fakat yanlızca hipnoz ile vajinismus tedavisinin etkinliği kanıtlanmış değildir.
 • Vajinismusun tedavisinde kadının bedensel ve cinsel kaygısının ortadan kaldırılması, vajinal kasların kontrolünü öğrenmesi ve cinsel birleşmeye hazır hale gelmesi sağlanır.

CİNSEL TERAPİ

 • Cinsel terapi de öncelikle ayrıntılı değerlendirme, sorunun kaynağının tespit edilmesi hedeflenir. Cinsel bilgi eksiklikleri ve hatalı inanışlar ile ilgili bilgilendirme yapılır. Ayrıca vajinaın anatomic yapısı detaylıca konuşulur ve kadının vajinayı detaylı şekilde tanıması saglanır.  
 • Eğer eşler arasında cinsel uyumsuzluk ya hatalı yaklaşımlar var ise değerlendirilir.
 • Vajinismus tedavisinde kadının vajinasındakii tüm bölgeleri tanıması, işlevlerini bilmesi ve vajina kaslarının kontrolü öğretilir ve ev ödevleri ile geliştirilir.
 • Eğer travmatik sebepler var ise vajinismus tedavisine EMDR tedavisi eklenir.

Unutmayın vajinismus kesin tedavisi olan bir sorundur. Diğer pek çok psikolojik probleme göre tedavisi genellikle çok hızlı sonuç vermektedir. Vajinismus sorunu ile yaşamak ve kendiliğinden geçmesini beklemek zaman kaybıdır. Geç kalmadan vajinismus tedavisi için başvurunuzu yapmalısınız.