Uçuş fobisi ya da halk dilinde uçak fobisi, özgül fobiler arasında en sık rastlanan fobi türlerinden biridir. Çoğu insan uçakla yolculuk yapmaktan bir miktar tedirginlik duyar. Bu nedenle uçuş korkusu ile fobiyi birbirinden ayırmak gerekir.

Uçuş korkusu olan bir kişi, uçuş sırasında uçağa binmesini etkilemeyecek kadar tedirginlik duyar ve kolayca dikkatini başka yöne çekerek stresten kurulabilir.ayrıca fiziksel açıdan da ciddi bir rahatsızlık hissetmez. Uçuş fobisi olan kişi ise uçak yolculuklarından olabildiğince kaçınır. Yolculuk yapmak zorunda kaldığı durumlarda ise günler öncesinden kaygı yaşamaya başlar ve uçuş sırasında büyük bir korku yaşar. Kalp çarpıntısı, terleme, titreme, baş dönmesi, kontrolünü kaybetme hissi gibi panik belirtileri yaşar. Dikkatini dağıtmaya ve sakinleşmeye çalışsa da bunu başaramaz.

Uçuş fobisi sonradan ortaya çıkabildiği gibi daha önce uçağa hiç binmemiş kişilerde de görülebilir. Uçak kazası haberleri, dizi ve filmlerdeki uçak kazası görüntüleri uçuş fobisini pekiştirmektedir.

Tüm fobiler gibi uçuş fobisi de kişinin hayatını ciddi ölçüde kısıtlamaktadır. Özellikle sıklıkla seyahat etmesi gereken kişiler için büyük zorluklar yaratmaktadır. Kişinin hem iş hem de sosyal yaşantısı fobi nedeniyle olumsuz etkilenebilmektedir.

Uçuş fobisi ruhsal hastalıklar kategorisi içindedir. Çoğu kişi fobi nedeniyle kaçınma yolunu seçmektedir ancak Kısa süreli bir terapi süreci ile kolaylıkla üstesinden gelinebilen bir rahatsızlıktır. Özellikle uzun mesafeli yolculuklarda önemli zaman tasarrufu sağlayan ve kişi için büyük kolaylık yaratan havayolu ulaşımından faydalanmak herkesin hakkıdır.

Uçuş fobisi terapisi ile ilgili ayrıntılı bilgi almak için iletişim bilgilerinden bize ulaşabilirsiniz.