Çift Terapisi

Her ilişki kendine özgü bir takım problemler içerir. Problemsiz bir ilişki yaratmak ne yazık ki imkansızdır. Mutlu giden evliliklerde problem yaşanmadığını düşünmek bu nedenle gerçekçi değildir. Bir ilişkide mutluluğu sağlamanın ve korumanın yolu, yaşanan problemlerle baş etme becerisine sahip olmaktan geçer. Bu nedenle ilişkilerinde yaşadıkları problemlerle başa çıkmakta zorlanan ve ilişkilerinin zayıf yanlarını geliştirmek isteyen çiftler, çift terapisine başvurmalıdırlar.

Çift terapisinde tartışılan sorunlar, kadının ya da erkeğin sorunu değil çiftin yani ilişkinin sorunu olarak ele alınır. Bu nedenle haklı ya da haksız tarafı belirleme ihtiyacı ortadan kalkar. Sorumluluk paylaşılır. İlişki terapistleriilişki ve evlilik terapisi konusunda eğitim almış kişilerdir. Evli olan ya da olmayan bütün çiftler terapiye katılabilirler.

Çift terapistinin görevi, ilişkinizi etkileyen ve çıkmaza sokan durumların yanı sıra ilişkinizin güçlü ve zayıf yanlarını keşfetmenize yardımcı olmaktır. Böylece ilişkinizin daha iyi gitmesi için gerekli olan iletişim şekillerini, birbirinizin ihtiyaçlarını ve beklentilerini, bu ihtiyaçların altında yatan sebepleri öğrenmeniz ve karşılıklı olarak davranış değişikliğine gitmeniz için sizi destekler. Sıkıntıları göz ardı etmek iyi bir ilişki göstergesi değildir. İyi ilişkilerde sıkıntıların üstüne gidilir ve çözüme ulaşmak için çaba harcanır.